AnasayfaKapiTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap
Similar topics
  Arama
   
   

  Sonuç :
   
  Rechercher çıkıntı araştırma
  En son konular
  » Duyuru..Hocalı Katliamını Unutma, UNUTTURMA!
  Salı Şub. 28, 2012 8:03 am tarafından AyMaRaLCaN

  » Basit yaşayacaksın. Basit
  Çarş. Haz. 09, 2010 1:48 am tarafından Misafir

  » Aşk 29 Harftir..
  Çarş. Haz. 09, 2010 1:48 am tarafından Misafir

  » SENi SEViYORUM
  Çarş. Haz. 09, 2010 1:47 am tarafından Misafir

  » BÖYLE SEVDİM İŞTE
  Çarş. Haz. 09, 2010 1:44 am tarafından Misafir

  » Delinin Veliye Tavsiyesi
  Paz Haz. 06, 2010 3:44 am tarafından Misafir

  » Dört Dirhemlik Gömlek
  Paz Haz. 06, 2010 3:44 am tarafından Misafir

  » Eğer Göndermeseydi
  Paz Haz. 06, 2010 3:44 am tarafından Misafir

  » Nereden ve Nasıl aldın
  Paz Haz. 06, 2010 3:43 am tarafından Misafir

  Tarıyıcı
   Kapı
   Indeks
   Üye Listesi
   Profil
   SSS
   Arama
  Forum
  Ortaklar
  bedava forum
  Giriş yap
  Kullanıcı Adı:
  Şifre:
  Beni hatırla: 
  :: Şifremi unuttum

  Paylaş | 
   

   ******'ün hayran olduğu padişah.

  Aşağa gitmek 
  YazarMesaj
  AyMaRaLCaN
  Admin
  avatar

  Mesaj Sayısı : 968
  Kayıt tarihi : 18/04/10

  MesajKonu: ******'ün hayran olduğu padişah.   C.tesi Nis. 24, 2010 11:03 pm

  ******'ün hayran olduğu padişah.
  Tarih bilgimiz büyük ölçüde söylentilere dayanıyor. Günümüzde bile sözlü (şifahi) kültürün varlığını koruduğuna dair en güçlü kanıtlardan biri, bunca tarih kitabı basılmasına rağmen insanların yine de kulaktan dolma bilgilerle (şimdi bir de internetteki 'gözden dolma' bilgiler eklendi buna) idare etmesidir.

  Mesela ******'ün Osmanlı padişahlarını daima kötülediği, onları alçaklık, beceriksizlik, hatta hainlikle suçlayarak yeni neslin gözünden düşürmeye çalıştığını zannederiz. Süngümüzü takalım: Hakikaten öyle mi?

  Fethin 556. yıldönümü yaklaşırken, ******'ün Fatih Sultan Mehmed hakkındaki düşünceleri bize ışık tutabilir diye düşündüm.

  ****** Ankara'ya adımını atar atmaz (28 Aralık 1919) yaptığı konuşmada, Osmanlı'nın hoşgörüsünden ve yabancı unsurların inanç ve âdetlerine saygısından söz etmiş, "Başka dinlere saygılı tek millet biziz." demiştir:

  "Fatih İstanbul'da bulduğu dinî ve millî teşkilatı olduğu gibi bıraktı. Rum Patriği, Bulgar Eksarhı ve Ermeni Katoğikos'u gibi Hıristiyan dinî reisleri imtiyaz sahibi oldu. Kendilerine her türlü serbesti bahşedildi. İstanbul'un fethinden beri Müslüman olmayanların mazhar bulundukları bu geniş imtiyazlar, milletimizin dinen ve siyaseten dünyanın en müsaadekâr ve civanmert bir milleti olduğunu ispat eder."

  2 yıl sonra Eskişehir'de yaptığı konuşmada Fatih'in İstanbul'u fethederek Doğu Roma'yı tevarüs ettiğini söyleyen Mustafa Kemal Paşa, onun ikinci amacının Roma'yı almak ve Batı Roma İmparatorluğu'nun da tacını başına koymak olduğunu söyler. Birçok fetih yapan Fatih'in esas sorunu, dış politikada güçlü olmak için iç politikada da güçlü olmaktır. Avrupa'yı istilaya kalkan Fatih'in bu politikası, ******'e göre "çok âkılâne ve müdebbirâne"dir ve bu yüzden az çok başarılı olmuştur.

  1921'de öne çıkarttığı hoşgörü ilkesini 2 yıl sonra eleştirecektir. İzmit'teki konuşmasında ilk kapitülasyonların Fatih tarafından Cenevizlilere verildiğini söyler. Bir ihsan-ı şahane ve atiye olarak verilen kapitülasyonlar sebebiyle zamanla milletin sırtındaki yükün ağırlaşıp onu takatsiz bıraktığını ileri sürer. Ancak konuşmanın devamında büyüleyici bir Fatih portresi bizi beklemektedir:

  "İstanbul'u alan büyük Fatih, bu azametli, kudretli padişah hakikaten bütün İslam dünyasının, bütün Türk dünyasının hakkıyla istifade edebileceği bir zattır. Bazı kusurları bir kenara bırakılırsa, bütün cihanın büyüklüğünü takdir edebileceği şahsiyettir."

  Şunu anlıyorum ben ******'ün söylediklerinden:

  Fatih'in Batı'ya yayılma siyaseti esasen doğruydu ama bunu ancak Fatih gibi birisi kişisel yetenekleri sayesinde sürdürebilirdi. Bu bir devlet ve millet siyaseti değildi. Oysa önemli olan, aslî unsurun, geniş anlamda Türklüğün vicdanından çıkma bir siyasettir.

  ****** 22 Ocak 1923 tarihli Bursa konuşmasında bu sefer Patriğe ayrıcalıklar bahşeden Fatih'in pek de iyi yapmadığını söyler. Ancak yeni kurulacak Türkiye'de bu tür ihsanlar kimseye verilmeyecektir. (Hatırlatalım ki, Lozan'ın imzası öncesinde ABD'ye Chester İmtiyazı'nı veren de ******'ün başında bulunduğu TBMM'dir. 7 ay sonra "The Saturday Evening" gazetesine verdiği mülakatta (13 Temmuz 1923) "Amerika'ya olan inanç ve güvenimizin somut bir delilini, Chester İmtiyazı'nı vermek suretiyle gösterdik." diyen kendisi değil midir?)

  Lozan'da karar anına yaklaşılırken ******'ün, konuşmalarında "fetih" ve "yayılma" fikrinden hızla uzaklaştığını görürüz. "Cihangirlik fikri lugatimizden ebediyen silinmiştir." der. Bu dönemde Fatih'in ve fethin gündeme getirilmesi, Avrupa'da Türkiye üzerindeki hassas şüphe bulutlarını kabartmak, "Acaba yine Osmanlı mı geliyor?" endişesini yağdırmak olurdu. Yeni Türkiye barışçı bir ülke olacaktı. Söylemediği ama kendisine yakıştırılan bir sözle ifade edecek olursak, Türkiye, "Yurtta sulh, cihanda sulh" istemektedir.

  Peki ****** Cumhuriyet döneminde Fatih'e nasıl bakmıştır? Bunun için iki hatırata eğilmemiz gerekiyor.

  Prof. Afet İnan "****** Hakkında Hâtıralar ve Belgeler" (1968, s. 187) adlı kitabında ******'ün "Büyük Fatih"e her zaman hayranlığını ifade ettiğini yazar. İnan'a göre, ******, bir Fatih heykelinin yapılmasını çok arzu etmiştir. Kâh Ayasofya Camii'ne, kâh Kızkulesi, Rumelihisarı veya gemilerin karadan yürütüldüğü Kasımpaşa kıyısına dikilmesini düşünmüştür heykelin. Ama gözde mekânı, besbelli ki Kızkulesi'dir.

  Afet İnan'a göre ****** tam bir Fatih hayranıdır:

  "[******] Osmanlı Devleti'nin yükseliş devri için, hayranlık ve muhabbet beslemiştir. Onun için FATİH SADECE BİR TÜRK BÜYÜĞÜ DEĞİL, CİHAN TARİHİNDE DE EN BÜYÜK ADAMDIR." (s. 312)

  ******'ün yakınlarından Münir Hayri Egeli de çok ilginç bir anekdot aktarır "******'ün Bilinmeyen Hâtıraları" adlı kitabında (1954, s. 58-59).

  Bir gün sofrada söz Fatih'e gelir. ****** sorar: "Tarih acaba benim mi, yoksa Fatih'in mi yaptığı işleri daha mühim bulacaktır?" Orada bulunanlar hemen atılırlar: "Tabii ki sizi." ****** sorar: "Niçin?" Herkes kendince ******'ün Fatih'ten üstün bir tarafını ispatlama yarışına girer. Dalkavuk mu yok? "Sizin yanınızda Fatih de kim oluyormuş!" diyenler bile çıkar. Bunun üzerine ******, bu kişiye kızar, "Halt etmişsin" der. Şu sözler olgun bir devlet adamının bakışını yansıtır:

  "Ben Fatih'ten büyük olabilir miyim? Çok kereler Fatih'in karşısında kaldığı meseleleri düşündüğüm zaman ben de aynı hal çarelerine varmışımdır. Yalnız, Fatih benim karşısında kaldığım meseleleri nasıl hallederdi? Bunu çok merak ederim. O BÜYÜK BİR ADAMDIR, BÜYÜK."

  Egeli'ye göre ****** bir cümle daha söylemiştir ki, büsbütün düşündürücüdür:

  "FATİH'İN DEVRİNDE YAŞASAYDIM MEMNUNİYETLE OYUMU ONA VERİR VE ONU CUMHURBAŞKANI SEÇERDİM."

  Bu çarpıcı tespitin ışığında ******'ün Fatih'e ve Osmanlı'ya bakışını yeniden değerlendirmeye var mısınız? Varım, diyenlerle işimiz var çünkü...Mustafa Armağan........alinti

  _________________
  BİRGÜN
  Ben sensiz günlerime yanarken
  Belki sen bensizliğe sevineceksin
  Ama şunu unutmaki birtanem
  Sende birgün seveceksin
  [i]
  Sayfa başına dön Aşağa gitmek
  http://ay-maral-can.tr.gg/
   
  ******'ün hayran olduğu padişah.
  Sayfa başına dön 
  1 sayfadaki 1 sayfası
   Similar topics
  -
  » ******'ün İnkilapları Ve Açıklamaları

  Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
   :: Anıları-
  Buraya geçin: