Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaKapiLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Similar topics
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» Duyuru..Hocalı Katliamını Unutma, UNUTTURMA!
Osman Gazinin Rüyasi Icon_minitimeSalı Şub. 28, 2012 8:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» Basit yaşayacaksın. Basit
Osman Gazinin Rüyasi Icon_minitimeÇarş. Haz. 09, 2010 1:48 am tarafından Misafir

» Aşk 29 Harftir..
Osman Gazinin Rüyasi Icon_minitimeÇarş. Haz. 09, 2010 1:48 am tarafından Misafir

» SENi SEViYORUM
Osman Gazinin Rüyasi Icon_minitimeÇarş. Haz. 09, 2010 1:47 am tarafından Misafir

» BÖYLE SEVDİM İŞTE
Osman Gazinin Rüyasi Icon_minitimeÇarş. Haz. 09, 2010 1:44 am tarafından Misafir

» Delinin Veliye Tavsiyesi
Osman Gazinin Rüyasi Icon_minitimePaz Haz. 06, 2010 3:44 am tarafından Misafir

» Dört Dirhemlik Gömlek

» Eğer Göndermeseydi

» Nereden ve Nasıl aldın
Osman Gazinin Rüyasi Icon_minitimePaz Haz. 06, 2010 3:43 am tarafından Misafir

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Forum
Ortaklar
bedava forum
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum

Osman Gazinin Rüyasi

YazarMesaj
Misafir
Misafir

Osman Gazinin Rüyasi Empty
MesajKonu: Osman Gazinin Rüyasi   Osman Gazinin Rüyasi Icon_minitimePtsi Mayıs 31, 2010 11:08 pm

osman gazi edebalinin evinde misafirdir,gece yatmak için osman gaziye bir oda verirler odada derli toplu bir yatak
vardir ve birde yatagin ucunda bir kuran-i kerim asilidir.osman gazi yatagi bozmaz çünkü eger o yatakda yatarsa
kuran-i kerime küfredecegini saygida kusur etmez ve yatagin yaninda yatar o sicak yatagin yerine ve gece garip bir
rüya görür.sabah edebali osman gazi bu halini sorar ve :
-ne oldu sana hizmetde ne kusur verdikde yatagi bile bozmadin yerde yattin?
-yatagin ucunda kuran-i kerim vardi ona saygisizlik etmezdim.gece garip bir rüya gördüm,yorumlaya bilir misiniz?
Edebali'nin gögsünden bir hilâl çikar, bu hilâl büyüyerek dolunay halini alir ve Osman Gazinin gögsüne girer. Daha
sonra aralarindan bir agaç çikar, gittikçe büyür, yesilligi ve güzelligiyle ziyadelesir. Bu agacin gölgesi üç kita
ufuklarini denizleri ve karalariyla kusatir. Kafkas, Atlas, Toros ve Emos daglari, bu yapraklar denizinin dört rüknü(diregi)
gibi görünür. Agacin kökünden Dicle, Firat, Nil ve Tuna çikar. Ovalar ekinlerle dolu, daglar ormanlarla dalga dalga kaplidir.
Daglardan çikan sular, gül ve servi bahçelerinin içinden siril siril akar. Ovalarda; kubbeler, ehramlar, dikili taslar,
sütunlar, latif kulelerle müzeyyen sehirler görünür. Agacin dallari altindaki bu muhtesem manzara büyümeye devam ederken
aniden siddetli bir rüzgâr çikar. Agacin yapraklari bütün sehirlerin üzerine -özellikle degerli bir yüzük hükmündeki Istanbul'a- dogru yayilir.

rüyayi duyan edebali sasirmakdan kendini tutamaz.
-seni kutluyorum sen öyle birisinki senin kurdugun devlet bir agaç gibi dayanikli olacak.agaçdan çikan her meyve ile gurur duyacaksin.senin gördügün hilal ise benim kizimin belindeki (Malhun Hatun) hilaldir buyüzden sen benim kzim ile evleceksin.

ve evlenirler ve osman gazi devletin yönetimi ele alir.ve köklü bir agaç topraga dikilmis olur....

Alıntı

Osman Gazinin Rüyasi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Osman Gazinin Rüyasi
» Osman bey gözü pek,cesur.yakışıklı akıncı